Hrad Bouzov

Hrad Bouzov

Národní kulturní památka vlastněná českým státem. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století a vlastnili jej příslušníci českých a moravských rodů. Podle pověsti se na něm narodil pozdější král Jiří z Poděbrad, není to ovšem možné věrohodně historicky doložit. Novější historie hradu je spojena s Řádem německých rytířů. Jeho velmistr Evžen Habsburský Bouzov za přelomu 19. a 20. století nechal zrekonstruovat do současné romantické podoby.

Hrad Bouzov je plně vybaven na míru vyrobeným nábytkem, obrazy a uměleckými předměty. Díky své podobě hrál důležitou roli při natáčení řady českých i zahraničních filmů a pohádek, například O princezně Jasněnce a létajícícm ševci, Arabela se vrací a Princezna Fantaghiro.

Hrad Bouzov
Bouzov 8, 783 25 Bouzov
web: www.hrad-bouzov.cz
e-mail: rezervace.bouzov@npu.cz
telefon: 775 888 960

 

Naučná stezka Bouzov

Především ve znamení vody se nese naučná stezka Bouzov vedoucí mezi obcí, které dal jméno pohádkový hrad, a Javoříčkem. Ráz jí dalo údolí říčky Javoříčky společně s Panskými rybníky, které původně její tok přehrazovaly.

stezka_bouzov2

Původně bylo rybníků minimálně pět, některé zdroje uvádějí i šest. Zanikly asi před dvěma stovkami let a dnes z nich zbyly jen nepříliš dobře viditelné zbytky hrází. Rybníky byly průtočné, říčka tedy pod nimi dále pokračovala ve svém korytě.

Obec Bouzov tři z rybníků obnovila a totéž platí také o několika menších tůních. Největší z rybníků má plochu 1,2 hektaru. Dnes jsou již všechny neprůtočné a slouží jako domov pestrému společenství rostlin a živočichů. Kolem nich vede pětikilometrová cesta určená pěším i cyklistům.
Vine se i kolem starého pivovaru, který stával v místě původní osady Bouzov. První písemná zmínka o pivovaru pochází už z 16. století. Měl vlastní sušárnu, sladovnu, varnu i spilku. Jeho součástí byla také bednárna a malý lihovar. Trojice rybníků v zimě sloužila k ledování, tedy vytváření zásob ledu na celý rok. Pivovar zanikl před 111 lety.

Stezka navazuje na naučnou stezku Javoříčko. Druhý konec ústí u parkoviště bouzovského hradu.

Naučná stezka Bouzov

Součástí naučné stezky je sedm zastavení, na některých z nich čeká návštěvníky příjemné zastřešené posezení s výhledem na krásnou krajinu.

Na konci stezky, ovšem z pohledu návštěvníků jdoucích od našeho Javoříčka na začátku, je studánka nazývaná místními V Korýtkách.